czwartek, 22 sierpnia 2013

MASAÅ» :-)





Jakże często decydujemy się na ten wspaniały relaks nie wiedząc jaki ma ogromny wpływ na nasze życie. W tym wpisie zajmę się opisaniem działania masażu na poszczególnych płaszczyznach układach organizmu ludzkiego. Zacznijmy od wstępu, a mianowicie. Co to jest masaż? :)
Masaż jest jedną z najstarszych metod leczenia, ale wykorzystywany jest również profilaktycznie. Jest to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki. Są dwa wpływy masażu na ustrój: miejscowy, czyli bezpośredni - na skutek mechanicznego działania na tkanki, oraz ogólny, pośredni, działający przez odruchy na centralny układ nerwowy. Masaż dzielimy na leczniczy, sportowy i kosmetyczny.

Wskazania ogólne do masażu
*pobudzenie fizjologicznych funkcji skóry
*usunięcie zaburzeń ukrwienia skóry i zwiększenie miejscowego ukrwienia
*usunięcie zastojów żylnych i limfatycznych
*uśmierzenie bólu
*rozluźnienie tkanki bliznowatej
*pobudzenie procesów przemiany materii
*odprężenia psychicznego
*wywołania odruchowego wpływu na narządy wewnętrzne

Wpływ masażu na skórę
Dzięki masażowi skóra staje się różowa i ciepła, co wpływa na lepsze ukrwienie, a tym samym odżywienie. Usuwa obumarłe komórki naskórka, przez co pory zostają odsłonięte i tym samym otwierają się kanaliki gruczołów potowych, których czynność zostaje pobudzona oraz zostaje ułatwiony dostęp powietrza do skóry. Ułatwia pobudzanie do odnowy oraz lepiej może wywiązywać się ze swych czynności. Umożliwia wprowadzenie do organizmu substancji leczniczych.

Wpływ masażu na mięśnie
DziÄ™ki masażowi mięśnie sÄ… lepiej odżywiane (poprzez zwiÄ™kszony dopÅ‚yw krwi tÄ™tniczej) oraz pozbawione produktów odpadu przemiany materii, które naczyniami żylnymi zostajÄ… przepchniÄ™te w kierunku serca. 

Wpływ masażu na układ krwionośny i limfatyczny
Masaż powoduje opróżnienie naczyń żylnych i chłonnych jak również zwiększa dopływ krwi tętniczej do masowanego odcinka. Przyśpiesza krążenie zarówno krwi jak i limfy, co z kolei usprawnia pracę prawej połowie serca. W wyniku masażu następuje miejscowe przekrwienie czynne, co powoduje rozszerzenie naczyń włosowatych skóry oraz drobnych tętniczek. Zalegające w ustroju produkty przemiany materii są również wydalane na skutek pobudzenia krążenia krwi.
Ciekawostka :) uÅ‚atwienie krążenia obwodowego powoduje odciążenie pracy lewej poÅ‚owie serca. 

Wpływ masażu na układ kostny
Systematyczny masaż zwiększa spoistość, objętość oraz ciężar kości, stawy odzyskują swą ruchomość oraz wzmacniają sie więzadła okołostawowe.

Wpływ masażu na układ nerwowy
Masaż, a w szczególności ruch zwany wibracją, ale nie jedynie :), wpływa uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy (na układ krążenia - pobudzająco).

Niestety nie każdy z nas może czerpać przyjemności z masażu. Oto lista przeciwwskazań:
* stany zapalne i alergiczne skóry
* stany zakaźne skóry
*ekstrakcja zęba
*zmiany ropne okołozębowe
*migdały w stanie ropnym
*daleko posunięta miażdżyca naczyń
*zapalenie żył i świeże zakrzepy
*choroby gorÄ…czkowe
*ciężkie wady serca
*wysokie nadciśnienie
*nadczynność tarczycy (omija się odcinek szyjny)
*wszyty rozrusznik serca
*skaleczenia i ubytki

Domowy automasaż :) 
Ruchy można wykonywać nawet w trakcie nakładania kremu. Nie muszą one trwać długo. Na pewno duże znaczenie będzie miał już sam kierunek rozcierania danego preparatu :).





Dziękuję za odwiedziny
milky_tea

*zdjęcie zaczerpnięte z internetu
**źródło do stworzenia wpisu książka pani B. Jaroszewskiej pt. "Kosmetologia" wyd. V oraz notatki własne

3 komentarze:

  1. super, zaraz zabieram się za masaż :)

    OdpowiedzUsuń
  2. 54 year-old Information Systems Manager Mordecai Hucks, hailing from Terrace Bay enjoys watching movies like "Edward, My Son" and Origami. Took a trip to Sceilg Mhichíl and drives a VS Commodore. strona internetowa

    OdpowiedzUsuń