czwartek, 19 września 2013

CZOSNEK



Po długiej przerwie w związku ze zmianą domu zapraszam na poczytanie o mocno zapachowym CZOSNECZKU :-).

Wielu z nas nie znosi smaku, a chyba jeszcze większa ilość zapachu :). Otóż moi drodzy! Mimo tego, że wszyscy mamy świadomość jak niesamowite działanie posiada czosnek nie możemy się przezwyciężyć i zacząć stosować go regularnie w kuchni. Postaram się przekonać część uparciuchów a resztę, nazwijmy ich stosowaczy czosnkowych :), utwierdzę w przekonaniu, że stosują go słusznie :).

Na początek chciałabym zacytować część rozdziału z książki, a zacytować dlatego że jest w niej zbyt wiele ciekawych informacji! :)))) Nie przerażajcie się ilością tekstu :)

"Czosnek znany był już w czasach neolitycznych, a najstarsze zapiski o jego stosowaniu pochodzą z papirusu egipskiego z około 1600 r. p. n. e. opisano w nim strajk robotników zatrudnionych przy budowie piramidy, którzy nie otrzymali czosnku w ramach codziennego pożywienia (!!!!). Egipskie papirusy Ebersa z XVI w. p. n. e. zawierają wśród 800 pozycji, opis 22 preparatów leczniczych na bazie czosnku. Czosnek wzmiankowany był w Biblii, świętych księgach hinduskich oraz literaturze starorzymskiej. W 80 r. n. e. z polecenia Nerona wydawano legionistom rzymskim czosnek, w celu zwiększenia ich sprawności bojowej. Hipokrates (460-377 r. p. n. e.) zalecał czosnek jako środek moczopędny, pobudzający krwawienia miesięczne, stymulujący czynności przewodu pokarmowego. Galen (ok. 200-131 r. p. n. e.) zalecał czosnek jako lek antytoksyczny, leczący ukąszenia owadów oraz ropiejące rany. (...) Nazwa miasta Chicago pochodzi od indiańskiej nazwy Cigaga-Wuuj - terenu występowania dziko rosnącego czosnku. W średniowiecznej Europie zalecano spożywanie i nacieranie się czosnkiem w czasie epidemii."

Roztarty czosnek daje olej czosnkowy, który ma wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci grzybo-, bakterio-, i pierwotniakobójcze (wystÄ™pujÄ… one również w cebuli i chrzanie). Czosnek również obniża poziom cukru we krwi oraz obniża ciÅ›nienie krwi. Jest jednym z surowców roÅ›linnych najbardziej dziaÅ‚ajÄ…cych (stosowanie wewnÄ™trzne i zewnÄ™trzne). WyciÄ…gi czosnkowe dziaÅ‚ajÄ… na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne (leczenie wyprysków skórnych itp.). Hamuje również powstawanie substancji, które majÄ… dziaÅ‚anie rakotwórcze (nitrozoaminy), Å‚agodzi objawy infekcji górnych dróg oddechowych. W hinduskiej medycynie ludowej czosnek znajduje zastosowanie jako lek antycukrzycowy, ponieważ likwiduje nadmiar glukozy, oraz dziaÅ‚a szkodliwemu dziaÅ‚aniu tÅ‚uszczy nasyconych i cholesterolu. 

MEGA CIEKAWOSTKA NA ŻYWOTNOŚĆ ;)

"W jednym ze zburzonych klasztorów tybetańskich znaleziono w 1971 roku tablice gliniane, na których znajdowała się starotybetańska receptura leku czosnkowego, który miał podtrzymywać zdrowie i witalność oragnizmu."

PRZEPIS
Wycisnąć 350g ząbków czosnku (obranego), otrzymany sok zmieszać z 300g wysokoprocentowym etanolem i przechowywać 10 dni w chłodnym miejscu, w zamkniętym naczyniu, po czym rozlać przez gazę do buteleczki i zażywać 3 razy dziennie po 25 kropel, aż wszystko zostanie spożyte :). I taką kurację należy powtarzać.



Dziękuję za odwiedziny
milky_tea






*źródło książka Marcina Molskiego "Chemia piękna" oraz notatki własne

**zdjęcia z internetu ;)

2 komentarze:

  1. Warto bylo tez dodac przepis na przepyszna salate maslowa z czosnkiem i jogurtem naturalnym, dodaje go zamiast smietany :p

    OdpowiedzUsuń
  2. Oooo :) również uwielbiam! ^_^

    OdpowiedzUsuń