środa, 4 września 2013

POMIDOR :-)


W tematykę witamin chciałabym wplątać baaaardzo ważny składnik naszej diety, a mianowice POMIDOR :-). Jako że kończy się okres "pomidorowania" :) proponuję poczytać o wspaniałych wartościach jakże zwyczajnego pomidorka :). 

 

Na początek kilka ciekawostek, o tym jak, gdzie i kiedy ;)


Ojczyzną pomidora jest Ameryka Południowa (Ekwador, Peru), jako warzywo uprawne znany był już w V w.p.n.e. Dla Włochów (pozdrawiam siostrę Kasiulę i jej wspaniałą rodzinkę :) )jest to złote jabłko, a  dla Francuzów jabłko miłości. W zielonych częściach rośliny oraz niedojrzałych owocach zawiera truciznę (tomatydę i tomatydynę). Jedynym sposobem na pozbycie się toksycznych związków jest całkowite, naturalne dojrzewanie. Zbiór powinien odbywać się w rękawicach, a po zerwaniu owoców powinno się wymyć ręce (pomidory mogą wywoływać alergie). 


W lecznictwie i kosmetyce największe zastosowanie mają swieże pomidory, sok oraz ekstrakt z substancji aktywnych, a najcenniejszy z nich to LIKOPEN (czerwony barwnik). Badania naukowe wykazały, iż jest on zmiataczem wolnych rodników (działanie silniejsze niż beta-karoten, którego działanie opisałam kilka wpisów wcześniej :) ), który opóźnia procesy starzenia (kanapeczkę z serkiem i pomidorkiem? :P).


Stwierdzono, iż substancja ta (likopen) chroni przed rakiem płuc, schorzeniami przewodu pokarmowego i prostaty oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego.  Stwierdzono, że w krajach gdzie spożycie pomidorów lub przetworów pomidorowych jest większe występuje zmniejszone ryzyko rozwoju niektórych nowotworów prostaty, płuc, i przewodu pokarmowego.


CIEKAWOSTKA :): faktem jest, że związek jest lepiej absorbowany z przetworów pomidorowych (soki, sosy, zupy, pasty, keczupy) aniżeli z surowca nieprzetworzonego. 


Pomidor zawiera oczywiście jeszcze wiele innych istotnych substancji, aminokwasy, enzymy, kwasy organiczne, fenolokwasy, kwasy tłuszczowe, cukry, mikro- i makroelementy (miedź, potas, który wpływa korzystnie na pracę serca, sód, fosfor itd.). Pektyny, które są obecne również w pomidorze, wpływają na obniżenie cholesterolu we krwi. Osoby z nadkwasotą żołądka i gośćcem stawowym nie powinny spożywać pomidorów oraz stosować ich substancji aktywnych.

W kosmetyce stosuje się je do sporządzania maseczek i toników do pielęgnacji cery tłustej, zanieczyszczonej i szarej (cery palacza np. ). 


PRZEPIS NA MASECZKĘ:

2  świeże pomidory

sok z cytryny

1-2 łyżeczki jogurty naturalnego

Pomidory myjemy i zgniatamy, dodajemy pozostałe składniki i mieszamy. Papkę nakładamy na twarz. Zmywamy delikatnie maseczkę, a twarz przemywamy letnią przegotowaną wodą.


Sok z pomidorów można stosować do regeneracji skóry rąk.


Mam nadzieję, że większość z was kupi następnym razem kilka sztuk więcej pomidorosów i zrobi sobie pyszną maseczkę :-).

A może wy macie jakieś przepisy na posiłki z pomidorami? :))))

Dziękuję za odwiedziny 














*zdjęcia z internetu
**wpis z pomocą notatek własnych, internetu oraz książki Marcina Molskiego "Chemia piękna"






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz